Българските граждани са достатъчно уморени от избори. Има нужда от стабилно мнозинство, защото предстоят сериозни въпроси за решаване. Партиите в Народното събрание трябва да намерят диалога и да разберат защо са в парламента и да понесат своята отговорност.
Това заяви пред bTV служебният министър-председател Стефан Янев.
Според него парламентарно представените политически формации ще намерят правилната форма, ако се намерят приоритети и сред тях изброи съдебна система и помощ за бизнеса.
Не съм получавал покана да оглавя редовен кабинет, заяви още Янев. Ако такава бъде отправена, тя трябва да бъде на база на визия и приоритети, на базата на коалиция, а не личности, каза още той и не изключи възможност да застане начело на редовно правителство, но не и на всяка цена.
След 69 дни на власт, оценката на Янев за работата на служебния кабинет е, че се е справил с една от основните му задачи, а именно изборите, проведени на 11 юли.
Имахме едни честни избори, на които българските граждани имаха възможност отговорно да дадат своя вот и да отговорят на критиците на машинното гласуване. Произведеното на този избор ни дава основания да търсим какво е състоянието на държавата, каза той.
Отговорът защо мнозинството от граждани не отидоха до урните според Янев е в сигналите на партиите и диалогът. Липсата на диалог, липсата на разбиране от гражданското общество в посланията на партиите. Хората не ги припознаха, подчерта премиерът.
Във връзка с внесеното предложение за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев, Янев заяви: Оценката за работата на прокуратурата я дадоха хората от площадите миналата година. Аз мисля, че тяхната оценка не е променена. Г-н Гешев за тази една година не е показал различен тип поведение.
Според Янев в доклада на министър Рашков и на правосъдния Стоилов има сериозни аргументи за закононарушения на главния прокурор.
Независимо от заявлението на министър Рашков, че той дълго време е събирал материал, за мен отговорът е, че сега е бил готов, каза още премиерът запитан защо в края на мандата на служебния кабинет вътрешният министър изпраща доклада си до Янаки Стоилов, който го внесе във ВСС.
По повод думите на лидера на ГЕРБ и бивш премиер Бойко Борисов, че служебният вътрешен министър е изиграл ролята на параван, Янев заяви: категорично не, Рашков или някой от вътрешното министерство да си е позволил такова поведение.
Не съм чувал за практики за преливане на гласове, каза още Янев. Той посочи, че на изтеклите избори почти всички партии са купували гласове, а защо в хода на кампанията Бойко Рашков назова името само на ГЕРБ, е въпрос към вътрешния министър.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Спане без възглавница: Ползи, рискове и за кого е подходящо
Санитарен самолет транспортира пострадалото на атракцион в Ахелой момче
Д-р Александър Симидчиев: Проблемът в здравеопазването не е паричен, а управленски
Явор Гечев за санкциите срещу Русия: Българският интерес е защитен
Инфантино: Меси, Мбапе и големите звезди правят незабравимо Световно първенство
Локомотив София със зрелищно равенство 3:3 в последната си контрола в Банско
Ботев Пловдив победи Спартак Варна в контрола
ЦСКА 1948 с първа загуба в контролите
Нова сензация на "Уимбълдън": Елена Рибакина също отпадна още в третия кръг
Сравниха бисексуална бразилка с Холанд + СНИМКИ
Таро карта за 5 юли, неделя
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Поверия за ангелската дата 7/7
Пухкави пикантни сиренки
3 зодии с голям късмет в седмицата 6 – 12 юли 2026
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“